colostrum kozie
Colostrum w zaburzeniach funkcji skóry
adwokat rozwód Łódź
Rozwód z orzekaniem o winie – co warto wiedzieć?

Wyprawka dla mamy – czyli co kupić nim zostaniesz mamą

majtki poporodowe

Dla każdej przyszłej mamy zakupy dla malucha to zarówno przyjemność, jak i również czas, w trakcie którego można się odpowiednio przygotować na jego przyjście. Istotne jest, aby wszystkie niezbędne przedmioty mieć pod ręką zawczasu, ponieważ po pojawieniu się dzidziusia, nie będzie już tyle czasu na zakupy.

Majtki poporodowe, kapcie, wkładki laktacyjne i nie tylko – co przyszła mama powinna zakupić przed porodem?

Każda przyszła mama przed porodem przede wszystkim powinna zastanowić się, w którym szpitalu chce rodzić i dowiedzieć się, czego będzie potrzebować w czasie porodu oraz chwilę poi nim. Niektóre placówki zapewniają ciężarnym większość artykułów higienicznych, ubranka, czy też pieluchy. Dzięki temu torba przyszłej mamy, którą weźmie do szpitala, będzie o wiele lżejsza. Jednak są pewne intymne przedmioty, jak na przykład majtki poporodowe, które każda mama powinna sama zaopatrzyć się przed porodem. Do szpitala przyszła mama powinna zabrać takie akcesoria, jak:

Dokumenty – karta ciąży, dowód osobisty, a także aktualne wyniki badań (w tym również grupa krwi i Rh, HIV, HBS, VDRL, badanie moczu i ostatnia morfologia, ostatnie badanie USG);

 • koszula nocna z możliwością karmienia dziecka piersią;
 • kapcie;
 • majtki poporodowe siateczkowe;
 • klapki pod prysznic;
 • stanik do karmienia;
 • nakładki do karmienia;
 • wkładki laktacyjne;
 • skarpetki;
 • podstawowe kosmetyki – szare mydło, szczoteczka do zębów, szampon, pasta, szczoteczka do włosów itd.;
 • nawilżająca pomadka do ust;
 • woreczki na brudną bieliznę;
 • woda niegazowana;
 • kubek i sztućce.

Większość mam przed porodem nie decyduje się na zakup laktatora, planując karmienie piersią bezpośrednio, bez odciągania pokarmu. To główny powód podjęcia takiej decyzji. Nawet jeśli plany są sprzeczne z zastosowaniem takiego urządzenia, warto rozważyć jego zakup lub wypożyczenie. Zdarza się, że zmęczenie wywołane długim porodem, czy też stres, który mu towarzyszy, może zaburzyć laktację i w pierwszych dniach można mieć mniej pokarmu czy też całkowity zastój.

Niezbędne i nieoczywiste produkty

Od samego początku każda mama jest przekonana, że będzie stosować jedynie pieluch jednorazowych. Taką decyzję podejmuje większość przyszłych matek. Wszystko dlatego, że jest to dość wygodne rozwiązanie. Szykując wyprawkę kobieta ciężarna, powinna zaopatrzyć się w kilka klasycznych pieluch tetrowych. Choć nie będą one wykorzystywane w standardowy sposób, to warto je kupić wraz z jednorazowymi. Niejednokrotnie noworodkom się ulewa, dlatego warto je mieć zamiast śliniaka, który sprawdzi się u nieco większych maluszków. Takie pieluchy okazują się przydatne również, jeśli celem jest położenie dziecka poza wózkiem lub łóżeczkiem. Zwłaszcza w przypadku braku pewności co do czystości tego miejsca. Świetnie sprawdzają się także przy przewijaniu, gdy są rozłożone na przewijaku.

Wiele mam myśli, że katar nie dotyczy najmłodszych. Przecież robią one wszystko, aby maluszek się nie przeziębił. Nawet mimo największych starań, niestety nie jest możliwe uchronienie noworodka przed każdym zarazkiem. Dlatego już na etapie wyprawki dobrze jest zaopatrzyć się w aspirator, aby na razie wystąpienia kataru móc od razu oczyścić nosek maluszka.