majtki poporodowe
Wyprawka dla mamy – czyli co kupić nim zostaniesz mamą
Posiłki dla pracowników – tak czy nie?
Posiłki dla pracowników – tak czy nie?

Rozwód z orzekaniem o winie – co warto wiedzieć?

adwokat rozwód Łódź

Rozwód z orzekaniem o winie jest trudny i zdecydowanie dłuższy niż brak orzekania o winie jednej ze stron. W drugim przypadku współmałżonkowie biorą na siebie wspólną odpowiedzialność za zakończenie związku. Aby uzyskać potwierdzenie winy, musi dojść do spełnienia przynajmniej jednej z przesłanek.

Podstawowe informacje o rozwodach z orzekaniem o winie

Orzekanie o winie w rozwodzie następuje, jeśli jedno z małżonków groziło drugiemu, odmówiło współżycia, jeden z małżonków został porzucony i to bez podania przyczyny, jeden z małżonków był agresywny albo stosował siłę fizyczną. Nadużywanie alkoholu czy zażywanie narkotyków to kolejne powody, aby uznać zakończenie małżeństwo i uznać winę jednej ze stron.

Odmowa współżycia to kwestia, którą można bardzo łatwo podważyć i wytłumaczyć złym samopoczuciem, chorobą, problemami w pracy i innymi. Z kolei agresja czy alkohol stanowi dla sądu jednoznaczną odpowiedź. Oczywiście nie wystarczy powiedzieć, że takie sytuacje miały miejsce, wymagane jest przede wszystkim uwodnienie winy. To trudne i pracochłonne zdanie, dlatego warto zdać się na pomoc eksperta z dziedziny prawa. Znalezienie odpowiedniej osoby również nie jest łatwe, dlatego warto skorzystać z ogólnodostępnych informacji znajdujących się w sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „adwokat rozwód Łódź” czy podać inne miasto i poszukać osoby doświadczonej, która cieszy się dobrą opinią wśród wcześniejszych klientów.

W celu uzyskania rozwodu z orzeczeniem o winie trzeba przedstawić szereg dowodów, a wśród nich zeznania świadków potwierdzających przemoc czy inne niewłaściwe zachowanie, raporty policyjne z interwencji policji, obdukcje lekarskie i inne.

Wielu małżonków korzysta z pomocy prywatnych detektywów, nawet jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód, żeby jako dowód wykorzystać zdjęcia, na których widać współmałżonka z kochankiem albo kochanką. Im więcej dokumentów, tym lepiej. Z kolei obdukcje pozwalają na udowodnienie znęcania się przez jedną ze stron.

Sprawy rozwodowe z orzekaniem o winie są trudne i żmudne, dlatego trzeba mieć tego świadomość już w momencie składania pozwu, jednak mocne dowody wpływają na decyzję wydaną przez sąd.

Małżonkowie próbują ze wszystkich sił udowodnić winę drugiej strony, gdyż w takiej sytuacji mają prawo pociągnąć jedną ze stron do odpowiedzialności karnej, a także płacenia alimentów na byłego małżonka. W wielu przypadka sąd orzeka o odszkodowaniu na rzecz drugiej strony.

W takich sprawach szczególnie ważne jest wsparcie dobrego adwokata, który nie tylko pomoże przygotować pozew i materiał dowodowy, ale także zajmie się reprezentacją przed sądem i okaże się ogromnym wsparciem psychicznym.