Colostrum w zaburzeniach funkcji skóry

colostrum kozie

Coraz większą grupę osób dotykają problemy skórne. Czasami bardzo ciężko jest je zwalczyć. Podczas licznych badań okazało się, że zbawiennie na skórne dolegliwości wpływa colostrum kozie. Co to właściwie jest i na jakie przypadłości sprawdzi się idealnie?

Co to jest i skąd je czerpać?

Colostrum to inaczej siara lub młodziwo. Jest to mleko wydzielane przez ssaki tylko kilka dni po porodzie. Znacznie różni się składem od pokarmu wydzielanego w późniejszym czasie, ponieważ zawiera bardzo dużą ilość substancji odżywczych oraz pobudzających jeszcze niedojrzały układ pokarmowy. Colostrum poza składnikami znajdującymi się w późniejszym mleku zawiera także limfocyty, leukocyty, makrofagi i przeciwciała, a także immunomodulujące składniki. Jest znana także ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, dlatego jest tak często stosowana w suplementacji oraz licznych preparatach do pielęgnacji skóry.

Laktoferyna jako kluczowy składnik siary

Laktoferyna to glikoproteina, czyli bardzo ważny składnik systemu odporności. Usuwa drobnoustroje gromadzące się na powierzchni. Nie tylko blokuje ich namnażanie, ale zabija także te, które napotka na swojej drodze. Dzieje się tak, ponieważ ma zdolność chelatowania żelaza, które jest niezbędnym elementem wzrostu chorobotwórczych patogenów. Dodatkowo niszczy osłony bakterii, zaburzając w ten sposób ich metabolizm. Ma też jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Powoduje wzrost wrażliwości niektórych bakterii na działanie antybiotyków.

Colostrum kozie a walka z trądzikiem

Trądzik pospolity to bardzo denerwująca przypadłość dotykająca coraz większą populację. Nie jest to groźna choroba, ale z pewnością bardzo męcząca. Wśród licznych badań wykazano, że colostrum kozie bardzo dobrze wpływa na poprawę jakości skóry. Nie tylko na zmiany zapalne, ale także na te o lekkim nasileniu. Co więcej, jest to rzecz pochodzenia naturalnego, więc nie pochłaniamy dużej ilości chemii. Colostrum może także posłużyć podczas gojenia ran potrądzikowych, ponieważ wzmaga ona syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego.

Łuszczyca jako przykład kolejnego zastosowania siary

Łuszczyca jest przykładem choroby opornej na konwencjonalne leki. Z pomocą podąża laktoferyna znajdująca się w colostrum. Redukuje stan zapalny, mniejsza ilość chorobowych zmian oraz ich natężenie. W takim przypadku najlepiej stosować podwójną kurację — miejscową i doustną. Ponadto inne składniki siary wpływają na poprawę jakości skóry. Trwają również badania nad działaniem tej substancji w przypadkach atopowego zapalenia skóry.