Jak urządzić małą łazienkę?
Strój na trening z jakiego materiału?

Jakie akcesoria dla dziecka do kąpieli?

Kąpiel noworodka to niejednokrotnie stres dla świeżo upieczonych rodziców. Zachodzi obawa, aby nie zrobić dziecku krzywdy, ponieważ noworodek wydaje się kruchy i delikatny. Jednak nie taki wielki strach jak go malują, wystarczą odpowiednie akcesoria i trochę wprawy.

Jakie są niezbędne akcesoria do kąpieli?

Po pierwsze trzeba zaopatrzyć się w wanienkę oraz leżaczek lub matę do kąpieli. Wygodnie jest kąpać dziecko, jeśli wanna znajduje się na stelażu. Dzięki temu odciążony jest kręgosłup rodzica. Poza tym konieczny jest ręcznik z kapturkiem, którym można szybko otulić dziecko, aby nie zmarzło. Najlepszy będzie ręcznik z kapturkiem z bawełny typu frotte, ponieważ jest miękki i bardzo dobrze wchłania wodę. Obecnie mamy szeroki wybór płynów do kąpieli dla niemowląt, nie warto kupować zbyt wielu kosmetyków. Wystarczy płyn dwa w jednym, do ciała i włosów. Do przygotowania kąpieli przyda się termometr do wody, a po kąpieli dobrze jest mieć przygotowane z zasięgu ręki wszystkie akcesoria do pielęgnacji skóry dziecka. Są to: balsam lub oliwka, krem na odparzenia, czyste ubranko, pielucha, aspirator do noska, szczoteczka do włosków.

Jak powinna przebiegać kąpiel noworodka?

W pierwszej kolejności trzeba przygotować wszystkie potrzebne rzeczy do kąpieli. Nalać wodę do wanienki i sprawdzić jej temperaturę. Woda powinna mieć około 37 stopni. Na dno wanienki lub na matę kąpielową kładziemy tetrową pieluszkę oraz wlewamy trochę płynu. Gdy wszystko jest gotowe, można powoli włożyć dziecko do wanny, jeśli nie ma maty ani leżaczka, trzeba przytrzymywać dziecku główkę.

Pierwsze kąpiele powinny być krótkie, wystarczy przemyć dziecko delikatnie wodą. Buzię trzeba myć gazikiem namoczonym w ciepłej, czystej wodzie. Gdy dziecko jest już umyte, owijamy je w przygotowany wcześniej na przewijaku lub łóżku ręcznik z kapturkiem i delikatnie osuszamy skórę dziecka. Czyścimy pępuszek oraz nosek dziecka, smarujemy skórę balsamem i kremem na odparzenia, a później zakładamy pieluchę i ubieramy. Następnie czeszemy główkę, szczególnie jeśli noworodek ma dużo włosków.