Jak pielęgnować skórę w okresie zimowym
Barwa Siarkowa Moc – w walce z trądzikiem i problemami skórnymi

Bądź zdrową egoistką

Bądź Mamą, pracownikiem, panią domu i … bądź szczęśliwa! Kobiety bardzo często obawiają się łączenia tych trzech ról, spodziewając się, że nie podołają wszystkim wyzwaniom. Mamy dla Ciebie idealne postanowienie na Nowy Rok – stań się zdrową egoistką! Nie czujesz się szczęśliwa i masz wrażenie, że za bardzo się poświęcasz innym? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów.

Krok 1: Szanuj swój czas!
Jako pracująca Mama i gospodyni masz sporo na głowie. Nic więc w tym dziwnego, że miewasz problemy z pamiętaniem o wszystkim. Przede wszystkim zacznij planować. Spisuj sobie wszystkie rzeczy, które masz do wykonania. Możesz je umieścić w widocznym miejscu na przykład na tablicy korkowej lub na lodówce, bo prędzej czy później do niej na pewno zajrzysz. Mamy też kilka dodatkowych rad, które pozwolą Ci znaleźć więcej czasu dla siebie. Po pierwsze nie rób wielu rzeczy jednocześnie. Skup się na jednej czynności i po jej zakończeniu zabierz się za kolejną, dzięki temu będziesz skuteczniejsza. Po drugie – najpierw wykonaj obowiązki, a dopiero później pozwól sobie na przyjemności. Przyjemne odkładanie na później musi odejść w niepamięć. Będziesz mogła w pełni cieszyć się ulubionym serialem lub spacerem dopiero, gdy Twoje myśli nie będą krążyły wokół obowiązków.

Komórka znowu dzwoni, koleżanka napisała maila, w telewizji właśnie zaczął się ciekawy program, a sklep internetowy kusi nowymi promocjami? Nie ma się co oszukiwać – wszystkie te urządzenia w chwili, gdy masz do zrobienia coś ważnego są Twoim największym przeciwnikiem. Postaraj się odciąć od wszystkiego, co może Cię rozproszyć. Pamiętaj też, aby ustalać sobie priorytety. Zaczynaj od najważniejszych rzeczy i staraj się eliminować te, które są tak naprawdę zbędne – dzięki temu będziesz mieć poczucie wypełnionego obowiązku, a z każdą mijającą godziną pracy będzie mniej.

Krok 2: Doceniaj siebie!
To prawda, że rodzina jest bardzo ważna, ale Ty również masz swoje potrzeby. Oczywiście nie musisz nagle rzucać wszystkiego w kąt, ale postaraj się uświadomić ludziom wokół Ciebie, że zasługujesz na wdzięczność i wsparcie. Jeśli sama nie będziesz szanowała swojego czasu – inni raczej też się tym za bardzo nie przejmą. Od czasu do czasu pozwól sobie na przyjemności. Wybierz się do kina, zjedz smaczny obiad w restauracji, kup sobie upatrzone szpilki lub po prostu pomaluj paznokcie popijając lampkę ulubionego wina.

Krok 3: Bądź piękna, bądź zdrowa
Nie masz czasu, aby wybrać się na siłownię? A może dawno nie byłaś u fryzjera? Ciągle brakuje Ci czasu, aby zadbać o siebie. Zawsze pojawiają się pilne sprawy do załatwienia i żyjesz w ciągłym pośpiechu? Nie zapominaj o tym, jak ważny jest zdrowy styl życia. Tak organizuj czas, aby choć dwa razy w tygodniu trochę się poruszać. Jeśli masz dziecko rozejrzyj się za wspólnymi dla Mamy i malucha zajęciami – coraz więcej klubów fitness czy basenów oferuje takie rozwiązanie. Postaw również na dietę bogatą w witaminy i minerały. Będzie Ci łatwiej stosować zdrowe odżywianie, jeśli zaangażujesz w to całą rodzinę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia powinno się jeść owoce i warzywa minimum 5 razy dziennie. Nie jest to tak trudne jak się może wydawać. Kupuj nie tylko świeże warzywa i owoce, ale również przetwory. Daj swojemu dziecku do szkoły jabłkowy soczek w kartoniku np. Michasia ze słonką, a sama weź do pracy gotową sałatkę szwedzką czy warzywną z Pińczowa bądź sok owocowy w butelce. Dzięki takiej diecie nie tylko zachowasz szczupłą sylwetkę, ale będziesz też czuła się piękna i dużo zdrowsza. Warzywa i owoce możesz również wykorzystać jako domowe SPA. Dzięki maseczce z plasterków ogórka Twoja skóra twarzy będzie odżywiona, a banan wymieszany z żółtkiem i łyżeczką miodu sprawi, że dłonie staną się delikatne, zupełnie jak gdybyś nigdy nie zmywała naczyń.

Krok 4: Pielęgnuj przyjaźń
W życiu każdej kobiety ogromną rolę odgrywa przyjaźń. Dzięki przyjaciółce możemy zapomnieć o troskach i zmartwieniach, wyżalić się, pośmiać i powygłupiać. Czujemy się lepiej, bo rozmowa z bliską osobom to nie tylko antidotum na złe samopoczucie, ale również klucz do zdrowia psychicznego. Pielęgnuj przyjaźń i pomimo zmęczenia, czy braku czasu, utrzymuj regularne kontakty z przyjaciółkami. Czasem wystarczy tylko krótki sms, aby uśmiech znów pojawił się na Twojej twarzy. Organizujcie „babskie wieczory”, spotykajcie się na mieście lub rozmawiajcie godzinami przez telefon. Jak pokazują wyniki badań Instytutu Badania Opinii RMF FM zdecydowana większość Polaków, bo niemal 90%, uważa, że ma prawdziwych przyjaciół. Jednocześnie zaledwie co piąta osoba nie wierzy w przyjaźń do końca życia. Niestety okazuje się również, że wraz z upływającym czasem deklarujemy coraz mniejszą liczbę prawdziwych przyjaciół. Pamiętaj więc, że „przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”, jak powiedział kiedyś Antoine de Saint-Exupéry.

Krok 5: Zaangażuj rodzinę

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez CBOS ponad połowa kobiet preferuje partnerski model związku, w którym ona i jej mężczyzna na równi wypełniają obowiązki domowe. Jeśli Ty też należysz do tej grupy zacznij żyć wbrew przysłowiu „gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść” i zmobilizuj do gotowania pozostałych członków rodziny. Nie mieszkaj w kuchni i postaraj się uprzyjemnić swoje kulinarne życie na tyle, na ile to możliwe. Na przykład zamiast godzinami szykować przetwory z warzyw i owoców skorzystaj z gotowych produktów. Wybierz firmę, która oferuje naturalne i sprawdzone wyroby bez konserwantów, jak na przykład producent z Pińczowa, słynący z długoletniej tradycji, dzięki której owoce i warzywa w słoiczkach smakują niczym zrobione w domu. Na sklepowych półkach znajdziesz szeroki wybór: poczynając od dżemów, poprzez przeciery, a skończywszy na marynowanej papryce i czerwonej kapuście. Dokładnie czytaj etykiety i świadomie wybieraj wyroby, które zaserwujesz na rodzinnym stole lub podczas przyjęcia.

Zaangażuj bliskich w obowiązki domowe i bądź wytrwała w swoich postanowieniach. Niech asertywność stanie się Twoją drugą naturą. Zaledwie kilka procent panów pierze, prasuje czy bierze udział w sprzątaniu. Walcz ze statystykami. Ustalcie więc wspólnie grafik tak, aby każdy miał swój przydział prac domowych. Dzięki temu poczujesz, że nie wszystko jest na Twojej głowie, a rodzina i Twój mężczyzna wreszcie docenią pracę, którą wykonujesz. Pamiętasz film „Komedia małżeńska” z Janem Englertem i Ewą Kasprzyk? Główna bohaterka doprowadzona do ostateczności przez swoje dzieci i męża, czuje się tak niedoceniana i wykorzystywana, że pakuje walizkę i wyjeżdża do innego miasta robić karierę. Nie pozwól, abyś Ty się tak kiedyś poczuła.