Zapewne zastanawiasz się, jaka jest właściwie rola chrzestnego w tak doniosłej uroczystości, jaką jest chrzest święty, to sakrament, który od wieków nieodłącznie wpisany jest w tradycję chrześcijańską, pełniący funkcję uroczystego powitania dziecka w społeczności wiernych. Wybór osoby, która stanie się chrzestnym, to nie jest kwestia tylko i wyłącznie tradycji – to przemyślana decyzja, która ma swoje głęboko zakorzenione konsekwencje zarówno w sferze duchowej, jak i społecznej.
Chrzestny, zwany również matką lub ojcem chrzestnym, to figura zakorzeniona w obyczajach, pełniąca szczególną rolę w życiu chrześcijanina od pierwszych chwil jego duchowej drogi. To osoba, która ponad wszystko powinna otaczać chrześniaka opieką, stać się dla niego przewodnikiem po meandrach wiary, być wsparciem w chwilach zwątpienia oraz troskliwym doradcą w momentach, gdy droga życiowa wydaje się kręta i nieprzenikniona.
Nie jest to jednak tylko i wyłącznie kwestia duchowego wsparcia. Chrzestny zobowiązany jest do uczestnictwa w obrzędzie chrztu, podczas którego zazwyczaj trzyma dziecko na rękach, symbolizując przez to przejęcie odpowiedzialności za jego religijne wychowanie. W momencie, gdy woda święcona dotyka czoła dziecka, chrzestny wraz z rodzicami odpowiada za nie przed Bogiem i wspólnotą.
Przed tobą jako przyszłym chrzestnym stoi szereg formalności do załatwienia. By zostać pełnoprawnym świadkiem tego transcendentnego wydarzenia, musisz spełnić konkretne wymogi, które mogą się nieznacznie różnić w zależności od wyznania oraz konkretnej parafii. Wśród nich znajdują się takie dokumenty, jak zaświadczenie o przynależności do Kościoła, potwierdzenie przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej – chrztu, komunii świętej oraz bierzmowania. Ponadto, niejednokrotnie wymagane jest zaświadczenie o uczestnictwie w odpowiednich przygotowaniach do roli chrzestnego, co może obejmować spotkania formacyjne czy dni skupienia.
Przyjęcie do grona chrzestnych to nie tylko zaszczyt, ale również zobowiązanie do aktywnego uczestnictwa w ceremonii. Obok takich momentów jak przynoszenie dziecka do chrzcielnicy czy podnoszenie go po zakończeniu obrzędu, chrzestny jest również zobowiązany do przyjęcia na siebie zapewnienia o pomocy w wychowaniu dziecka w duchu chrześcijańskim. Zadanie to, choć pełne uroku, możemy zaliczyć do tych, które pokrywają się grubą warstwą odpowiedzialności, wskazując na potrzebę obecności i wsparcia w życiu chrześniaka.
Decyzja o wyborze chrzestnego często nacechowana jest emocjami. Rodzice mogą odczuwać rozterkę oraz pragnienie, by wybrać kogoś, kto nie tylko będzie godny zaufania, ale również stanowić będzie autorytet moralny. Nie powinno to być zaskoczeniem, że wybór ten niesie za sobą obfite poczucie odpowiedzialności, zarówno dla rodziców, jak i dla samego chrzestnego. Bycie wybranym na tak ważną postać w życiu dziecka jest w równym stopniu przywilejem, co zadaniem na całe życie, które skrywa w sobie obietnicę bliskiej więzi, wyjątkowego rodzaju przyjaźni oraz niezachwianej obecności.
Być chrzestnym to znacznie więcej aniżeli awansować na wyjątkową pozycję podczas jednej uroczystości. To obietnica, którą składasz, stając się niemym świadkiem najgłębszych zmagań duchowych maleństwa, których nie omieszkasz wspierać swym ciepłem i otwartością serca. To też dar bezwarunkowej miłości oraz gotowość do posłużenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, by wytyczać drogę prowadzącą do rozwoju duchowego i moralnego. W tej roli odkryjesz możliwość, by stać się portem w czasie burzy, zawsze bezpiecznym, ciepłym i pełnym zgody na życiowe zawirowania.