„Smart” – można dziś nazywać tak wiele obiektów i urządzeń. Wydaje się, że mamy tu do czynienia z nadużyciem. Ale nie wtedy, gdy opisujemy inteligentne domy, zwłaszcza, że akurat te koncepcje architektoniczne stają się coraz bardziej popularne i z pewnością wkrótce zastąpią tradycyjne budynki. Kiedy nastanie epoka domów inteligentnych, wszyscy będą już tylko wędrować wspomnieniem do czasów, gdy wszystkie sprzęty w domu i każdą instalację należało uruchamiać osobiście. Obsługa manualna każdej instalacji i sprzętu w domu wkrótce pozostanie już tylko we wspomnieniach.
Najważniejsze właściwości domu inteligentnego
Wygoda właścicieli i stopień ich bezpieczeństwa to handicap, jaki dom inteligentny realizuje dzięki posiadaniu nowoczesnych systemów i technologii. Specjalność inteligentnego domu stanowią niezależne układy sterujące domowym sprzętem i urządzeniami. Dzięki specyfice sterowania użytkownicy budynku nie muszą na bieżąco ręcznie ustawiać systemu; większość czynności jest poza ich uwagą. Naturalnie w razie potrzeby mieszkańcy mogą dowolnie dopasować parametry sprzętów zgodnie ze swoimi preferencjami.
Moc korzyści w inteligentnym domu
Wygoda i poczcie bezpieczeństwa, które wynikają z posiadania domu inteligentnego to nie wszystko; tak samo dająca do myślenia jawi się także wizja zaoszczędzenia na kosztach eksploatacji. Dom inteligentny to budynek spełnia absolutnie wysokie standardy odnośnie redukcji zapotrzebowania na energię. Od samego początku projektantom takiej budowli, jak dom inteligentny, przyświecała idea uwzględnienia potrzeb ekologii i ochrony środowiska naturalnego. Jest to istotne również przez wzgląd na coraz ostrzejsze przepisy instytucji europejskich, jeśli chodzi o stosowanie rozwiązań sprzyjających środowisku.
Składniki instalacji inteligentnego domu
Jakie konkretnie układy zaliczymy do typowych elementów domu inteligentnego? Oprócz układów tak standardowych jak instalacje centralnego ogrzewania CO czy podgrzewania ciepłej wody CWU, często w inteligentnych domach montowane są też ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie budynku kominkiem z płaszczem wodnym, instalacja zraszaczy do ogrodu, system kina domowego oraz system żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych rolet. Te zastosowania mogą nie mieć końca, a ostateczny efekt zależy jedynie od weny twórczej architektów oraz budżetu przyszłych użytkowników posesji.