Czy zdrowie na emigracji może być lepsze?
Jak przygotować przyczepę kempingową do sezonu — pokrowiec na przyczepę kempingową

Głowa do sportu

Profesjonalne uprawianie sportu to nie tylko narażanie ciała na ekstremalny, często kontuzjogenny wysiłek, ale również spory ciężar psychiczny. Sportowcy są pod stałą obserwacją psychologów, którzy monitorują ich samopoczucie i kondycję psychiczną. Na co narażony jest umysł profesjonalisty i co to jest psychologia sportu?

Psychologia sportu i przygotowanie do wysiłku

Treningi siłowe, kondycyjne czy wytrzymałościowe z pewnością przygotują organizm do najważniejszych zawodów, bądź meczu. By jednak osiągnąć zadowalające rezultaty, niezbędne jest również nienaganne zdrowie psychiczne. Pojęcie „czystej głowy” polega na odrzuceniu wszelkich negatywnych myśli, bądź innych rozpraszaczy uwagi, by w pełni skupić się na postawionym zadaniu. Psychologowie prowadzący profesjonalnych sportowców mają za zadanie nakierować zawodnika na pełną koncentrację wobec zbliżających się zawodów. Wszelkie negatywne emocje mogą skutkować gorszymi wynikami końcowymi przede wszystkim z uwagi na osłabienie skupienia, a nawet pogorszenie jakości snu.

„To jest tylko w twojej głowie”

Kolejną przeszkodą z którą muszą uporać się psychologowie sportowi jest spadek pewności siebie u podopiecznego. Każdy kto miał styczność z uprawianiem sportu z pewnością natknął się na problem, kiedy to w głowie rodziła się myśl, iż kolejne wyzwanie zdecydowanie przerasta możliwości. Złe nastawienie mentalne wpływa znacząco na końcowy wynik, gdyż negatywne podejście do postawionego zadania z góry zmniejsza wydajność sportowca. Z takim problemem borykają się również profesjonalni zawodnicy, mimo, iż są jednymi z najlepszych w swojej dziedzinie. Psychologowie mają za zadanie uświadomienie sportowca, iż jego umiejętności pozwolą osiągnąć cel, trzeba tylko ciężko trenować i doskonale przygotować się na nadchodzące wyzwanie. Bardzo często w świecie sportu można spotkać się z odwrotną sytuacją, czyli nadmierną pewnością siebie, która prowadzi do zlekceważenia wyzwania. Przeszacowanie sił powoduje, iż sportowiec nie wykorzystuje pełni swojego potencjału i koniec końców odnosi porażkę.

Podsumowanie

Psychologia sportu jest niezwykle istotną dziedziną, dzięki której możliwe jest osiąganie sukcesu w profesjonalnych zawodach sportowych. Dobrzy psychologowie sportowi są niezwykle cenni, gdyż zdolni są do wyciągnięcia swoich podopiecznych nawet z największych dołków formy. Ciało musi być perfekcyjnie przygotowane do ekstremalnych wysiłków, ale to mentalna strona odpowiada za samozaparcie i wiarę we własne umiejętności. Dzięki psychologi sportowej możliwe jest utrzymanie wysokiej kondycji psychicznej.