Kiedy pożegnanie nie kończy się na pogrzebie
Urządzamy nowoczesną i niewielką garderobę

Sztukateria wraca do łask. Czy pasuje do nowoczesnego wnętrza?

Sztukateria to element dekoracyjny wnętrz, który gościł w salonach na przestrzeni wielu epok. Kojarzy się z arystokratycznymi salonami, lecz obecnie zdobi również wnętrza nowoczesne, nadając im wyjątkowego klimatu. Dawniej sztukateria była wykonana z gipsu- dziś są to raczej styropianowe elementy.

Sztukateria nie lubi krzykliwych zestawień, lecz pasuje do delikatnych barw.

Tradycyjną gipsową sztukaterię trudno dziś spotkać, czasem występuje w starych kamienicach, lecz zwykle jest zbyt zniszczona, by ją zachować. Obecnie większość elementów sztukateryjnych, wykorzystywanych we wnętrzach jest wykonanych ze styropianu. Nie trzeba jednak obawiać się, że taka sztukateria nie będzie dość trwała. Można ją malować, przyklejać w dowolnych miejscach na sufitach i ścianach.

Sztukateria może służyć jako wykończenie sufitów, tworzyć ozdobne ramy na ścianach lub kompozycje z dekoracyjnych rozet. Takie rozwiązanie pasuje raczej do wnętrz monochromatycznych- najczęściej są to odcienie bieli, które wypełniają wszystkie ściany. Lepiej unikać łączenia sztukaterii z krzykliwymi kolorami, lecz nie oznacza to, że można ją zastosować tylko we wnętrzach w klasycznym, pałacowym stylu. Idealnie wpasuje się we wnętrza nowoczesne, zaaranżowane zarówno w jasnych, jak i ciemnych kolorach. Ponadto, sztukateria bardzo ładnie prezentuje się także w kolorach pastelowych. Decydując się na sztukaterię, trzeba mieć na uwadze, że może ona być główną dekoracją wnętrza, więc lepiej nie przesadzać z ilością innych dekoracji.

Żyrandole kryształowe w połączeniu ze sztukaterią potrafią stworzyć każde wnętrze.

Szukając inspiracji do stworzenia nowoczesnych oraz klasycznych wnętrz można spotkać żyrandole kryształowe w połączeniu ze sztukateryjnymi ozdobami ścian lub sufitów. Takie zestawienie wbrew pozorom nie jest zarezerwowane jedynie do klasycznych wnętrz. Sztukateria oraz żyrandole kryształowe to doskonałe tło dla prostych, funkcjonalnych mebli oraz nowoczesnych, welurowych lub skórzanych kanap. Tego typu dekoracyjne elementy pasują również do nowocześnie zabudowanych kuchni lub do przytulnych sypialni w kamienicach. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdy chcemy dodać nowoczesnemu, prostemu wnętrzu nieco elegancji.

Tworząc wnętrze kamieniczne, warto pomyśleć o sztukaterii.

Nowoczesne style urządzania wnętrz królują i będą królowały w wielu domach i mieszkaniach. Jednak jest wielu zwolenników odnawiania mieszkań w starych kamienicach, które są z reguły wysokie i dają duże pole do popisu dla sztukaterii oraz dużych, kryształowych lub innych klasycznych żyrandoli. Listwy sztukateryjne przy sufitowe, rozety i zwisające żyrandole to elementy, które obecnie najczęściej kojarzą się z wnętrzami kamienicznymi. W takich mieszkaniach często pozostawione są oryginalne, dwuskrzydłowe, ozdobne drzwi oraz duże, drewniane okna, które stanowią indywidualny charakter mieszkań kamienicznych. Mając do urządzenia mieszkanie w starej kamienicy, warto pozostać przy jego rodzimym stylu i połączyć go ze stylem nowoczesnym.