Turystyka w Niemczech – odkryj uroki sąsiedniego kraju
Sztukateria wraca do łask. Czy pasuje do nowoczesnego wnętrza?

Kiedy pożegnanie nie kończy się na pogrzebie

Czas związany ze śmiercią kogoś bliskiego jest związany z bólem, silnymi emocjami. Niestety są też momenty, w których trzeba odciąć się od uczuć i dopełnić sprawy urzędowe, których wbrew pozorom nie jest tak wcale tak mało. Sprawdź jakie formalności będzie trzeba załatwić w tym trudnym okresie.

Dokumenty wymagane do pochówku

Dla osoby, która weźmie na siebie odpowiedzialność za załatwienie formalności, będzie to spory wysiłek. Urzędy są bezduszne, a wszystko załatwiane jest niemal bezosobowo, ale jest to konieczne by móc zorganizować pochówek. Zgon musi stwierdzić lekarz. W zależności od okoliczności akt zgonu wystawi lekarz rodzinny, ordynator oddziału lub ten, który przyjedzie na miejsce wypadku. Następnie musimy zgłosić się do zakładu pogrzebowego gdzie wymagane będą kolejne dokumenty tj. dowód tożsamości zmarłego. Koniecznie musisz udać się też do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zgonu w celu jego zgłoszenia. Tam dostaniesz bezpłatnie jeden skrócony odpis aktu zgonu, który jest podstawą do pobrania zasiłku pogrzebowego i ewentualnego świadczenia przysługującego z innych ubezpieczeń. Zasiłek pogrzebowy przysługuje każdemu, kto pokrywa koszty pogrzebu. Osoba taka musi zebrać wymagane dokumenty i złożyć je w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Co istotne formalności związanych z zasiłkiem może, w pewnych przypadkach dopełnić zakład pogrzebowy, na którego usługi się zdecydujemy.

Ile kosztuje pogrzeb?

Choć śmierć czeka każdego z nas, to niestety na piękną uroczystość mogą liczyć tylko Ci, którzy za nią zapłacą. Liczyć się należy z kosztami zakładu pogrzebowego, który odpowiada za odebranie ciała i jego transport do chłodni gdzie będzie przetrzymywane do uroczystości pogrzebowej. Ciało zmarłego musi być też odpowiednio przygotowane tzn. umyte, czasem umalowane, ubrane itp. Zakład pogrzebowy zwykle odpowiada też za dostarczenie trumny, której cena może się bardzo różnić. Nieco niższe koszta są związane z kremacją. Ciało wymaga mniej przygotowań, urna zwykle jest tańsza niż trumna. Dochodzi tu jednak koszt samego spalenia ciała. Sama ceremonia w zależności, czy decydujemy się na pochówek świecki, czy kościelny to też różne koszta, które mogą się różnić w zależności od parafii. Po ceremonii najczęściej organizowana jest stypa, podczas której spotykają się najbliżsi zmarłego. To koszt około kilkudziesięciu złotych za osobę. To jednak wciąż nie wszystko. Miejsce na cmentarzu należy wykpić i opłacić z góry na najbliższe 20 lat, chyba że dysponujemy grobowcem, w którym ktoś jeszcze może zostać pochowany. W dalszej perspektywie większość rozważa postawienie pięknego pomnika w miejscu spoczynku. Jak widzisz koszta mogą być całkiem spore, a że zwykle nie spodziewamy się takiego wydatku, to może być go ciężko pokryć z bieżących środków. Upewnij się czy nie przysługuje Ci świadczenie z tytułu prywatnego ubezpieczenia, które pomoże odciążyć domowy budżet.

Posprzątanie rzeczy zmarłego i podział majątku

To już sprawy, którymi wiele osób woli trochę odczekać i oswoić się ze stratą. Prędzej, czy później trzeba będzie jednak posprzątać rzeczy po zmarłym i założyć sprawę spadkową. I o ile niektórym może się to wydawać proste, to zwykle jednak okazuje się bardziej zawiłe niż się zapowiadało. Dziedziczone są nie tylko pieniądze, czy nieruchomości, ale też prawa autorskiej, czy długi. W przypadku gdy nasz sprawa komplikuje się z dnia na dzień, a na wierzch wychodzą nowe fakty, warto rozważy kontakt z osobą obeznaną w temacie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce hasło związane ze spadkiem i miasto, w którym chcesz szukać pomocy np. prawo spadkowe Łódź i możesz bez trudu znaleźć kontakt do osoby, która poprowadzi sprawę od początku do końca, tak by wszystko było zgodne z literą prawa.