Sztukateria wraca do łask. Czy pasuje do nowoczesnego wnętrza?
Refundacje dla osoby niepełnosprawnej — sprawdź, o co możesz się starać

Urządzamy nowoczesną i niewielką garderobę

Projektowanie oraz urządzanie wnętrza, w którym znajdzie się większość ubrań i dodatków stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy jest ono niewielkich rozmiarów. W garderobie można przechowywać wszystkie niezbędne przedmioty – nie tylko ubrania. Dzięki temu rozwiązaniu domowa przestrzeń będzie bardziej uporządkowana, a przede wszystkim nabierze profesjonalnego wyglądu.

Zasady aranżowania garderoby

Garderoba wcale nie musi być kojarzona z osobnym pomieszczeniem. Aranżacja nowoczesnej garderoby może uwzględniać wstawienie pojemnej szafy. Większość osób poszukuje inspiracji do właściwego doboru regału. W przypadku gdy w mieszkaniu jest mało miejsca, zaleca się kupić meble do garderoby. Przenośne systemy przeznaczone są do samodzielnego montażu oraz dają one możliwość ustawienia ich praktycznie w każdym pokoju. Najważniejszy atut takiego rozwiązania to jego uniwersalność. Przed zakupem tego typu garderoby, warto zrobić listę rzeczy, które będą przechowywanie w szafie. Taki wstępny zarys projektu powinien odpowiadać indywidualnym wyobrażeniom i potrzebom.

Czasem warto rozważyć także pomoc fachowca. W tym zakresie sprawdzi się garderoba na wymiar w pełni dopasowana do dysponowanej powierzchni. Najczęściej montaż dotyczy sypialni bądź przedpokoju w kształcie prostokąta, kwadratu lub litery U. Bardzo ważny jest również układ poszczególnych szaf oraz właściwe akcesoria do garderoby, takie jak:

  • półki na buty,
  • pantografy,
  • kosze na bieliznę,
  • wieszaki na krawaty czy spodnie,
  • szufladki na biżuterię.

Na polskim rynku można znaleźć szeroki wybór wolnostojących konstrukcji, które można ustawić wzdłuż ściany. Mogą one przybierać formę wysuwanych szuflad, regałów z rzędami półek oraz praktycznych wieszaków. Jako garderoba do przedpokoju sprawdza się także ścianka działowa. Wiele modeli cechuje się tym, iż posiada przeszklone ściany, które są podobne do eleganckich witryn w luksusowych butikach. Ubrania przechowywane w ten sposób prezentują się bardzo gustownie. Nowoczesna szafa – garderoba może być wyposażona w wielkoformatowe przesuwane drzwi.

Taki mebel łatwo dopasować do aranżacji niemal każdego wnętrza. Fronty szafy do garderoby są dostępne w wielu różnych wykończeniach materiałowych czy kolorystycznych. Zabudowa garderoby powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Przeważnie mieści się wzdłuż dwóch dłuższych ścian, między którymi znajduje się swobodne przejście.

Doskonałym pomysłem jest wstawienie dodatkowych elementów, takich jak: nowoczesne lampy, wysuwane półki do komody, garderoby, wieszaki do garderoby, szafa z siedziskiem lub ławka i oczywiście lustro.

Nowoczesne lampy do garderoby

Jak wiadomo, każde pomieszczenie wymaga odpowiedniego oświetlenia – również garderoba. Wybór odpowiednich ubrań i dodatków do nich na daną okazję wymaga przemyślenia i wizualnego połączenia poszczególnych elementów. Wszystko to, staje się trudne do wykonania, a czasem niemożliwe, gdy brakuje odpowiedniego oświetlenia w garderobie. Powinno być ono na tyle jasne, by postawione obok garderoby lub zawieszone w niej (w przypadku gdy garderoba stanowi osobne pomieszczenie) nowoczesne lampy, oświetliły równomiernie całą przestrzeń i umożliwiły dokonać za każdym razem właściwego wyboru.

Praktyczne wskazówki, które warto uwzględnić podczas aranżacji garderoby

Podczas urządzania garderoby warto kierować się przede wszystkim preferencjami i upodobaniami. Profesjonalnym przygotowaniem projektów zajmują się także dekoratorzy wnętrz, którzy uważają, że na takie pomieszczenie trzeba przeznaczyć minimum 3,5 m2 wolnej przestrzeni. Natomiast do swobodnego przebierania się niezbędne jest około 1,5 metra. Projektując garderobę, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • zastosowanie kratki wentylacyjnej – zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza;
  • wielkość pomieszczenia – odległość między dwoma szafami powinna wynosić od 100 do 150 cm, przy czym szerokość wejścia to mniej więcej 80 cm;
  • wydzielenie funkcjonalnej strefy na okrycia wierzchnie, obuwie czy ubrania składane;
  • dobra lokalizacja – niewielka odległość od sypialni lub łazienki.