Dzieci i odzież dziecięca
5 cennych właściwości, za które i Ty pokochasz olej z czarnuszki

Zbliża się lato…

Drewniane domki stają się coraz częściej marzeniem wielu działkowiczów, dbających o zasłużony wypoczynek oraz prywatność, które okazałyby się nieosiągalne, gdyby spędzali czas wolny np. w dzielonym mieszkaniu. Inwestycja w domek na pewno kiedyś się zwróci.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że na domki z drewna, niemające bezpośredniego kontaktu z podłożem, wcale nie potrzeba zezwolenia. Dlatego też spore grono ostatecznie sprawia sobie mobilne domki (np. na kółkach). Kolejna, tak samo ważna sprawa, dotyczy wyposażenia domku – warto dowiedzieć się, czy w pierwotną cenę wliczona jest już na przykład impregnacja, wszelkie niezbędne meble, ogrzewanie, sprzęt AGD itp. W różnego rodzaju domach drewnianych stojących na bloczkach najczęściej właśnie tych elementów brakuje.

Domki drewniane miejscowe, fundamentowane, są trudniejsze w utrzymaniu i możemy pozwolić sobie na nie tylko wówczas, gdy posiadamy pozwolenie na budowę. Łatwiej je jednak przysposobić na zimę, uruchomić nagrzewanie itp. Ściany zewnętrzne muszą być wystarczająco grube, efektywnie izolowane, zaopatrzone w sprawnie działający system wentylacyjny i spełniające szereg wymagań pokrycie dachowe. Konieczne jest także, aby zadbać o izolację posadzki. Dla niektórych z nas rozwiązaniem jest użytkowanie domku wyłącznie w sezonie letnim. To sposób na oszczędzenie na ogrzewaniu – wystarczy zaopatrzyć go w reprezentacyjną elewację. Do budowy tego typu chatek zużywa się zwykle tańsze drewno, np. sosnę, świerk czy modrzew.

Na czym jeszcze powinniśmy się skoncentrować? Wyjątkowo ważnym modułem każdego domku z drewna jest z pewnością spory taras. Prawdopodobnie każdy, kto planuje wakacyjny wypoczynek, będzie chciał spędzić jak najwięcej czasu na zewnątrz. Najlepiej, by ujmował dom z 2 stron lub nawet na całym obwodzie – tego typu rozwiązanie dałoby wybór najlepszego, słonecznego miejsca (czy ocienionego w ciągu upalnego dnia).