Skuteczny szef to podstawa rozwoju firmy!
Jak urządzić małą łazienkę?

Wypadek przy pracy – odszkodowanie i tryb postępowania

woman having a sprain at work

Jak pokazują statystyki każdego roku dochodzi do ponad 80 tysięcy wypadków przy pracy. Może się to zdarzyć każdemu, nawet jeśli zachowuje szczególną ostrożność. Co robić w takiej sytuacji? Jeżeli zastanawiasz się, jakie przysługują Ci prawa oraz odszkodowania Kraków jest miastem, gdzie z pewnością znajdziesz profesjonalną pomoc.

Odszkodowania Kraków — co warto wiedzieć ?

Drobne wypadki takie jak uderzenie czy potknięcie w pracy zdarzają się na porządku dziennym. Jeżeli jednak zdarzenie można uznać za ciężki wypadek, śmiertelny bądź zbiorowy możemy starać się o odszkodowanie. Co zalicza się do ciężkich wypadków? Jest to sytuacja, gdy uszkodzeniu ulegną podstawowe funkcje organizmu takie jak mowa, słuch oraz wzrok lub gdy pracownik utracił możliwość do kontynuowania pracy w swoim zawodzie. Wypadek zbiorowy natomiast występuje, jeżeli więcej niż jedna osoba poniosła obrażenia w tym samym czasie. Świadczenia oraz odszkodowania nie zawsze przyznawane są automatycznie, czasami musimy się o nie ubiegać. Roszczenia należy złożyć do pracodawcy lub bezpośrednio do ZUS. Gdy ubiegamy się o odszkodowanie od pracodawcy, możemy liczyć na większą kwotę, niż w przypadku ZUS ponieważ nie ma on określonego górnego limitu.

Odszkodowania Kraków — co możemy uzyskać?

Jeśli wzięliśmy udział w wypadku możemy otrzymać jednorazowe odszkodowanie. Wynosi ono 20% miesięcznej pensji za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Przysługuje ono każdemu pracownikowi, który doznał naruszenia sprawności organizmu i jest niezdolny do pracy na stałe lub co najmniej pół roku. Odszkodowanie takie należy się również rodzinie zmarłego. Może tu chodzić o małżonka, dzieci a czasami nawet rodziców, jeżeli prowadzili razem gospodarstwo domowe. Innym typem odszkodowania jest zasiłek chorobowy, który należy się osobie, jeżeli utraciła zdolność do pracy. Zasiłek wynosi pełnopłatne wynagrodzenie miesięczne a pobierać go można przez 182 dni. Czasami przysługują pracownikom również świadczenia rehabilitacyjne, które mogą być pobierane maksymalnie rok.