Jak ocieplić dom?
cisnienie-w-oponach
Jesienią uważaj na ciśnienie w oponach

Wilgoć w starym domu

Zabytkowe domy posiada wielu ludzi. Zazwyczaj ludzie chcą zamieszkać w domu swoich przodków, zamiast podjąć budowę nowego. Takim zabiegiem mają możliwość zredukować nakłady oraz uzyskać estetyczny czy też prosty dom z historią. Ale z domami budowanymi według dawnych standardów, wiążą się zazwyczaj konkretne niedogodności.

Niejednokrotnie wymagają one restauracji i niewielkich napraw, co także niesie ze sobą koszty. W starszych domach nierzadko też są ciągi, jakie mogą ograniczyć wygodę spędzania w nich czasu. Przeciętnie w tychże budynkach jest więc grawitacyjna wentylacja, a nie występuje tam coś takiego, jak skuteczna hydroizolacja. To, że domek jest już leciwy, nie znaczy, że nie warto takiego domu udoskonalić i sprawić by był bardziej nowoczesny. Wystarczy zastosować odpowiednie układy lub sprzęty, by nasz dom stał się bezpieczniejszy. Fantastyczną propozycją w takich okolicznościach, może stać się wmontowanie systemu wentylacji mechanicznej z systemem odzyskiwania ciepła z budynku.

Instalacja takiego układu nie jest powikłana ani uciążliwa, tym bardziej jeśli zaimplementuje się przydatne komponenty. Rekuperacja, bo taka jest nazwa wentylacji, świetnie sprawdzi się w leciwym domu, i nie stworzy najmniejszego problemu. Dzięki takiej wentylacji z pewnością będzie ekologiczny i energooszczędny powietrze w pomieszczeniach takiego domu będzie świeże, czyste oraz pozbawione szkodliwych cząstek – alergenów. Z tego ucieszą się zwłaszcza alergicy, którzy zwykle w podstarzałych budowlach nierzadko narzekają ze względu na występowanie w nich różnych grzybów, pleśni i innych alergenów. Gdy już jednak dopadnie cię zraza w postaci grzyba w bardziej lub mniej spodziewanym miejscu, działaj bez zwłoki. Wystarczy wpisać w Google jak usunąć grzyba ze ściany i wybrać z pośród wielu ofert firm oraz preparatów dedykowanych temu zagadnieniu.

W zabytkowych domach powszechnie również pojawia się para wodna, zatem zazwyczaj właśnie w takiego typu wypadkach korzystnie będzie zamontować wentylację specjalną z odzyskiem temperatury. Tego typu wentylacja obierze z wnętrz absolutnie wszystkie zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, i również pleśń i wilgoć, co sprawi, iż dom będzie w końcu przyjaźniejszy dla ludzi.