Refundacje dla osoby niepełnosprawnej — sprawdź, o co możesz się starać
Niemowlęce ubranka – co warto kupować?

Jak zorganizować dom dla osoby na wózku inwalidzkim?

Życie może zmienić się w każdej chwili, dlatego nabyta niepełnosprawność pod żadnym względem nie może oznaczać końca życia. Chodzi o to, żeby przystosować się do nowych warunków oraz uczynić wszystko, aby aktywnie oraz ciekawie spędzać czas. Właściwe urządzenie domu także odgrywa bardzo ważną rolę.

Podstawowe zmiany w domu dla osoby niepełnosprawnej

Dom czy mieszkanie osoby niepełnosprawnej musi zostać odpowiednio stworzone, aby odczuwała ona, że życie toczy się dalej i pozwala się jej na samodzielność. Mowa oczywiście o osobach, które są w stanie ruszać rękami, albo przynajmniej mają w nich częściowe czucie. W takim przypadku warto w pierwszej kolejności zamontować niższe blaty w kuchni. Właśnie dzięki nim możliwe będzie cały czas przygotowanie dla siebie nieskomplikowanego posiłku, zrobienie napoju oraz zmycie naczyń. Lodówka również powinna zostać zamontowana nieco niżej, dzięki czemu nic będzie ona stanowiła wyzwania niemożliwego do osiągnięcia. Wbrew pozorom z poziomu wózka można dostać wiele przedmiotów, jednakże poziom mebli w kuchni należy nieco obniżyć. W szafkach znajdujących się na dole należy też umieścić wszystkie potrzebne produkty. To właśnie tutaj musi znaleźć się parę kubków, talerze i sztućce, a także produkty używane do gotowania czy przygotowywania napojów. Taka samodzielność wpłynie pozytywnie na ogólne samopoczucie oraz umożliwi samodzielność tak potrzebną w momencie zmagania się z niespodziewaną niepełnosprawnością.

W dalszej kolejności zmiany powinny dotyczyć łazienki. Już na samym początku warto zaznaczyć, że wózek toaletowy powinien być jednym z pierwszych zakupów po zmianie w stanie zdrowia. To właśnie wózek toaletowy umożliwia mycie ciała bez pomocy innych osób, dzięki czemu zachowana zostaje prywatność i poczucie godności. Modele tego typu wykonuje się z najlepszej jakości materiałów, dlatego woda nie wpływa na nie negatywnie, a do tego bez większych problemów można przesunąć się z nich na krzesło czy na przykład toaletę. Wózek toaletowy sprawia, że branie prysznica czy kąpieli nie będzie oznaczało dłużej problemu, ale stanie się na powrót przyjemnością. W łazience także należy zamontować niskie szafki oraz sprzęty, które umożliwią dbanie o ciało oraz odpowiednią higienę. Przedmioty codziennego użytku warto umieścić w niższych półkach, dzięki czemu korzystanie z nich nie będzie niemożliwe. Oprócz tego dobrze jest zamontować wannę, która posiada otwierane drzwi. Takie rozwiązanie sprawi, że nie istnieje konieczność zsiadania z wózka, a osoba niepełnosprawna sprawnie przedostanie się do wanny i umyje ciało.

Zalety korzystania z wózka inwalidzkiego

Niespodziewana niepełnosprawność nie jest łatwa do przyjęcia, co nie oznacza wcale, że nie można sobie z nią poradzić. W wieku przypadkach na skutek rehabilitacji oraz regularnych ćwiczeń można zauważyć znaczną poprawę stanu zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet całkowity powrót do zdrowia. Mimo problemów nie należy się pod żadnym względem poddawać, tylko regularnie ćwiczyć i pozostawać dobrej myśli. Życie może płynąć dalej właśnie, dzięki wózkom inwalidzkim. Dostępnych jest wiele modeli, dzięki czemu umożliwiają one poruszanie się i wykonywanie normalnych czynności życiowych. Osoba poruszająca się na wózku może udać się na przejażdżkę, robić zakupy, gotować oraz korzystać z innych dobrodziejstw życia. Możliwość przemieszczania się oraz właściwe umeblowanie mieszkania sprawi, że wszystko będzie zmierzało w dobrą stronę.