Najlepsze zasłony do salonu z szarymi ścianami
Spódnice tiulowe – czy warto mieć je w szafie?

Dlaczego wskaźnik bezrobocia jest niski, a wielu Polaków narzeka na biedę?

Stopa bezrobocia wciąż się obniża, a szukając pracy, ofert jest naprawdę wiele. Liczne statystyki wskazują, że zadowolenie z pracy Polaków wzrasta. Jednak mówi się też o tym, że pomimo wzrostu płac i większego zapotrzebowania na pracowników, niektórzy Polacy narzekają na biedę. Jak to jest naprawdę?

Wielu Polaków spełnia się zawodowo.

Badania wykazały, że 7 na 10 polaków jest zadowolonych ze swojej pracy i zarobków. Ponadto z optymizmem patrzą w przyszłość, ponieważ perspektywy na kolejne miesiące i lata będą jeszcze lepsze. Polscy pracownicy są zadowoleni z warunków pracy i jej stabilności, a inni są usatysfakcjonowani wysokością zarobków oraz możliwości otrzymania podwyżek. Rynek pracy jest aktualnie szeroki, a do tego to pracodawca musi starać się o pracownika, a nie odwrotnie.

Narzekanie to domena Polaków.

Pomimo że warunki pracy ulegają poprawie, a Polacy z roku na rok zarabiają więcej, nieustannie narzekają. Dzieje się tak najczęściej, ponieważ Polacy nie doceniają tego, co mają i żyją w przeświadczeniu, że innym żyje się lepiej. Jednak nie chodzi o to, że Polacy są biedniejsi od np. Niemców. Jest to kwestia nastawienia do życia, pewności siebie oraz fakt, czy zamartwiamy się o przyszłość, czy nie. Wynika z tego, że Niemcy są postrzegani jako bogatsi dlatego, że są bardziej pewni siebie i nie przejmują się tym, co ich spotka w przyszłości.

Dlaczego Polacy narzekają na biedę?

To ogromny sukces dla Polski, że ludziom żyje się coraz lepiej. Wysokie zarobki, korzystne warunki pracy i satysfakcja z niej, dotyczy już większości Polaków. Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się życiem w dostatku. Pomimo stałego zatrudnienia i corocznych podwyżek płac, wielu Polakom brakuje środków do życia każdego miesiąca. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale można stwierdzić, że bieda dotyczy najczęściej ludzi słabo wykształconych i zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. U takich ludzi często towarzyszy przeświadczenie, że w Polsce na własne mieszkanie, czy samochód nie można zarobić uczciwie. Wtedy, zamiast podnosić swoje kwalifikacje i zacząć wprowadzać zmiany do swojego życia, nieustannie narzekają. Z pewnością w trudnych warunkach żyją rodziny, gdzie na stałe wdziera się niepełnosprawność u któregoś członka rodziny, a ta bardzo często wiąże się z niezdolnością do pracy i jednocześnie z koniecznością ciągłej opieki, drogich leków i rehabilitacji. Takie rodziny, pomimo przyzwoitych zarobków, często oceniają swoje życie, jako biedne. Znajdą się również tacy, którzy narzekają, mimo że nie mają do tego podstaw, po prostu taka ich natura.

Wyższe wykształcenie, niska płaca i niezadowolenie z życia. Co robić?

Liczba osób z wyższym wykształceniem wciąż rośnie. Niestety nie wszyscy odnoszą sukcesy, o jakich marzyli, jeszcze na początku studiów. W rzeczywistości wiele osób, które skończyły studia, nie znalazły pracy w zawodzie, a jeśli im się to udało, zarobki nie są satysfakcjonujące. W takich przypadkach praca za granicą wydaje się kusząca. Wyższe zarobki oraz możliwość spełniania się w wyuczonym zawodzie to najważniejsze zalety wyjazdu za granicę do pracy. Nasi zachodni sąsiedzi, czyli np. Niemcy, Francja, Holandia czy Belgia chętnie zatrudniają fachowców z Polski. Aby znaleźć wymarzoną pracę, wystarczy wpisać w Google np. praca w Belgii, a ofert będzie wiele. Decydując się na pracę za granicą, należy uwzględnić wszystkie plusy i minusy, jakie się z tym wiążą. Gdy zalet okaże się więcej, nie pozostaje nic innego, tylko zacząć pakować walizki.