Podróżowanie w miastach
Dzieci i ich pasje

Praktyczne kuchnie

Jak zaprojektować wnętrze małego mieszkania? Każda wygodna kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, bez względu na jej wielkość. Należałoby nieraz skorzystać z porady dobrego architekta wnętrz, który ustawi meble tak, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Kiedy kuchnia wydaje się wyjątkowo mała, możesz dla zaoszczędzenia miejsca zastosować półki przymocowane do ściany, rezygnując z głębokich szafek.

Zamierzając nadać swojej kuchni przyjemny i przyjazny dla przebywających w niej osób odcień, przede wszystkim wybieraj ciepłe kolory. Doskonale wygląda także kuchnia w spokojnych barwach, takich jak pochodne bieli i szarości. Można w ten sposób łatwo uzyskać wystrój w stylu skandynawskim – na pozór skromnym, ale tak naprawdę przyjemnym dzięki umiarkowanym pastelowym kolorom.

Jeżeli masz w zwyczaju regularnie lub choćby okazyjnie korzystać w kuchni z gazu do podgrzewania posiłków, dość rozsądnie jest zamontować w niej system detekcji gazu. Wykrywacz gazu oddziałuje podobnie jak czujnik czadu – zgłasza nam niebezpieczeństwo wizualnie i dźwiękowo. Korzystnie, jeśli system detekcji gazu jest od początku zintegrowany z zaworem elektromagnetycznym, wówczas w awaryjnej sytuacji wyłączany jest dopływ gazu do budynku. System detekcji gazu zachowa najwyższą skuteczność, jeśli czujnik zamontujesz nad drzwiami lub ponad framugą okna – pod samym sufitem.

Poza wyglądem kuchni i zapewnieniem jej bezpieczeństwa, szczególnie ważna jest także posadzka – istnieje naprawdę wiele możliwości. Niektórzy decydują się na standardowe linoleum ze względu na jego stosunkową taniość materiału oraz możliwość jego częstej wymiany. Jeszcze lepiej sprawdzają się płytki ceramiczne – są dość odporne na ścieranie i bez problemu da się utrzymać je w czystości. Można zamontować także płytki marmurowe, granitowe lub granitowo-kwarcowe.

Nim w pełni wyposażysz swoją kuchnię, przede wszystkim zorientuj się, w jaki sposób najlepiej porozstawiać meble. Zadbaj także o wszelkie zabezpieczenia i wygodę przemieszczania się – będzie to miało znaczny wpływ na komfort codziennego użytkowania.