Wilgoć w starym domu
Wróżka to również zawód

Jesienią uważaj na ciśnienie w oponach

cisnienie-w-oponach

Zapewne niejednokrotnie przekazywano nam informację o tym, jak ważne jest to, żeby cyklicznie mierzyć wartość ciśnienia panującego w oponach samochodowych. Jednak, wielu właścicieli pojazdów ma do tego podejście lekceważące, wychodząc z założenia, iż zabieganie o opony jest tylko ich zmianą z zimowych na letnie lub z powrotem. Lecz przecież nieodpowiedni poziom ciśnienia w oponach samochodu działa na zredukowanie komfortu i bezpieczeństwa poruszania się wozem.

Nieprawidłowości wartości ciśnienia w oponach pojazdów są zawsze wydarzeniem o cyklicznym charakterze. Wpływ wywiera na ciśnienie między innymi pogoda lub też mała szczelność zaworu. Wartość ciśnienia waha się również w tym przypadku, kiedy opona auta będzie zniszczona. Najpoważniejsze niebezpieczeństwo występuje w sytuacji gdy robią się różnice w wartości ciśnienia w oponach wmontowanych na jednakowej osi. W sytuacji gdy opony zimowe czy na lato wykazują zbyt słabe ciśnienie powietrza, uszczupla się droga zatrzymywania pojazdu. Podczas jazdy kierowcy prowadzi się źle, gdyż „zarzuca” wóz na jedną stronę drogi. Auto prowadzi się nieodpowiednio w trakcie skrętu. Poza tym opona samochodu ma wówczas predyspozycję do przegrzewania, co sprawia m.in gubienie przyczepności. W takiej sytuacji po prostu nie są w właściwie użytkowane zalety opon, toteż bezwiednie rzutuje to na pogorszone osiągi pojazdu. Z drugiej strony nie możemy sobie pozwolić, na to, żeby ciśnienie powietrza było nadto wysokie – w tego typu sytuacji opona samochodu staje się zbytnio usztywniona, przez co układ zawieszenia w samochodzie narażony zostaje na silniejsze zużywanie się. Im większy napór powietrza w oponach wozu tym wyższe jeszcze zagrożenie uszkodzeń. W każdym z tych przypadków właściciele pojazdów są zmuszeni do znaczniejszych wydatków na benzynę, czy olej napędowy. W takiej sytuacji mamy zatem nie tanie opony w pojeździe, natomiast niezmiernie drogie.

Nieprawidłowe ciśnienie powietrza w oponach może awarią, czy kolizją. Poskutkuje to koniecznością skorzystania z usługi pomocy drogowców. Będąc w trasie najlepiej skorzystać z pomocy wyszukiwarki internetowej i wprowadzić w wyszukiwarkę hasło holowanie Łódź, czy pomoc drogowa Katowice. Pracownicy pomocy drogowej potrafią także wymierzyć i sprowadzić do dobrego ciśnienia w oponach naszego samochodu.

Żeby sprawdzić poziom ciśnienia powietrza w oponach auta, nie musimy koniecznie korzystać z pomocy drogowców. Możemy podjechać na stacje, gdzie znajduje się odpowiednie akcesorium. Można także wybrać się do wulkanizatora. Pamiętajmy, ignorowanie opona w aucie oraz ich stanu wyeksploatowania może powodować niemiłe skutki – narażamy na zagrożenie siebie, a ponad to jeszcze różnych kierowców na ulicy.