Gadżety do łazienki, czyli jak nadać swojej łazience charakteru
płyn do prania dywanów
Jak prać dywan? Kilka bezcennych porad

Jak sadzić pomidory w szklarni?

szklarnie poliwęglanowe

Jedną z najbardziej popularnych roślin uprawianych w przydomowych ogródkach jest pomidor. Często problemem jest to, że wymaga on dość specyficznych warunków cieplnych, które w naszym klimacie nie mogą zostać spełnione. Z pomocą przychodzą wówczas szklarnie poliwęglanowe.

Sadzenie pomidorów w szklarni – wskazówki

Jeśli zdecydowaliśmy się na uprawianie w naszej szklarni pomidorów, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, aby miały one odpowiednią glebę. Powinna być ona żyzna i mieć lekko kwaśne pH. Aby użyźnić glebę warto użyć obornika lub kompostu. Częstym problemem wśród początkujących ogrodników jest również to, kiedy zacząć sadzić pomidory. Termin zależy od tego, czy nasza szklarnia jest ogrzewana czy nie. Jeśli szklarnia jest ogrzewana, to wówczas można je sadzić nawet dwa razy w roku. W przypadku drugiej opcji najlepiej jest sadzić pomidory w kwietniu. Przy sadzeniu ich w szklarni warto pamiętać o tym, aby pomiędzy poszczególnymi rzędami pozostawić odpowiednie przerwy. To pozwoli nam spokojnie zadbać o naszą uprawę, a także ułatwi późniejsze zbiory. Warto pamiętać, że w najbardziej gorące dni temperatura w szklarni może okazać się zbyt wysoka, nawet dla lubiących ciepło pomidorów. W celu zapewnienia obiegu powietrza powinniśmy zaopatrzyć się w szklarnię wyposażoną w okna, które w razie potrzeby będzie można uchylać i nieco zmniejszać wysokość temperatury wewnątrz szklarni. Niektóre dostępne na rynku szklarnie poliwęglanowe są wyposażone w okienka uchylane w sposób automatyczny. W czasie uprawy nie należy zapominać także o odpowiednim podwiązywaniu pomidorów.

Szklarnie poliwęglanowe – czy warto?

Jak już wcześniej wspomniano, uprawiając pomidory, należy przede wszystkim zapewnić im odpowiednie warunki cieplne. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się licznymi zbiorami. Pomidory z pewnością będą słodkie i bardzo smaczne. Specyficzny mikroklimat możemy wytworzyć dzięki szklarniom poliwęglanowym, które coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogródkach. Wybierać możemy spośród dwóch rodzajów poliwęglanu – komorowego oraz litego (choć bardziej popularny jest obecnie ten pierwszy). Szklarnie poliwęglanowe posiadają bardzo wiele zalet – pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury w środku, są lekkie, a do tego bardzo estetycznie wyglądają w przydomowym ogródku. Są dużo trwalsze niż na przykład tunele foliowe. Szklarnie poliwęglanowe poleca się nie tylko osobom uprawiającym w ogródku pomidory, ale także tym, którzy chcą zająć się hodowlą nawet najbardziej egzotycznych warzyw i owoców.