szklarnie poliwęglanowe
Jak sadzić pomidory w szklarni?
sprzet-do-cwiczen-w-domu
Zaczynamy ćwiczyć – jaki sprzęt do ćwiczeń kupić na dobry początek?

Jak prać dywan? Kilka bezcennych porad

płyn do prania dywanów

Dywan jest ozdobą każde wnętrza. Sprawia, że pokój staje się przytulny, a pod stopami czujemy miękkość i przyjemne ciepło. Dywan zachęca do siadania na nim i choćby zabaw z dziećmi na podłodze. Niestety, żeby dywany dobrze nam służyły należy o nie odpowiednio dbać. Jak to robić?

Przed praniem odkurz i wytrzep dywan

Choć wiadomo, że odkurzanie dywanów to podstawowy zabieg pielęgnacyjny w ich przypadku i raczej jest powtarzany dość często, to warto go wykonać przed samym pranie. Jeżeli mamy możliwość to warto dywany również wytrzepać, co ma szczególne znaczenie w przypadku dywanów z długim włosiem. Te zabiegi pozwolą usunąć stałe zabrudzenia z kurzu, piasku, włosów, czy sierści zwierząt, które podczas prania mogłyby utrudniać czyszczenie.

Zawsze testuj płyn do prania dywanów

Zanim nałożysz środek piorący na widoczne miejsce, koniecznie przetestuj czy trwale nie uszkodzi dywanu. Nieodpowiednio dobrany środek może odbarwić lub zniszczyć włókno. Testując płyn do prania dywanów wybierz miejsce normalnie niewidoczne, np. takie, które zwykle znajduje się pod meblami. Środek piorący nałóż zgodnie z zaleceniami producenta na niewielką powierzchnię i odczekaj kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Następnie potraktuj dywan, tak jakbyś prał zabrudzenie. Jeżeli po takim zabiegu stan włókien się nie pogorszy i zachowają one swój kolor może przejść do usuwania właściwych zabrudzeń.

Usuń plamy z dywanu

Przed praniem całej powierzchni dywanu zajmij się widocznymi plamami. Najwłaściwszym działaniem jest usuwanie plam na bieżąco, zaraz po ich powstaniu, ale w praktyce rzadko to robimy. Przestarzałe plamy są trudniejsze do usunięcie i mogą wymagać bardziej agresywnych działań, a czasem nawet pomocy profesjonalistów. Na plamę nanosimy proszek lub płyn do prania dywanów i zgodnie z zaleceniami producenta czekamy określony czas, by środek mógł wejść w reakcję z cząsteczkami brudu. Następnie wykonujemy tzw. tamponowanie, czyli lekko dociskamy ściereczkę do plamy. Nie pocieraj brudnego miejsca, bo możesz wetrzeć brud głębiej lub rozprowadzić go na większej powierzchni. Zbieranie plamy zawsze kierujemy od zewnętrz do środka, tak by nie powiększać przebarwienia.

Upierz cały dywan

Po usunięciu plam upierz równomiernie całą powierzchnię dywanu. W tym celu możesz zastosować parownicę, tzw. pranie na sucho, a czasem nawet pranie w pralce.