Przestrzeń publiczna: co to jest i jakie reguły w niej obowiązują
preparaty-apc
Czym są preparaty APC?

Bezpłatna pomoc prawna – co zostało ze znanego programu w 2021 roku

W ok. 1500 punktach rozmieszczonych na terenie całej Polski można uzyskać fachową pomoc prawną. Porady w sprawach sądowych, przepisy prawne i ogólne merytoryczne wsparcie w różnych spornych kwestiach to wielka pomoc dla wielu osób.

Czego ogólnie dotyczy nieodpłatna pomoc prawna?

Osoba, która zgłosi się po bezpłatną pomoc prawną uzyska na początku informacje o obowiązującym stanie prawnym. Zostanie również poinformowana o swoich uprawnieniach i obowiązkach, które mają związek z toczącym się postępowaniem sądowym, przygotowawczym czy administracyjnym. Oprócz tego jest możliwość sporządzenia pisma o zwolnienie od kosztów sądowych. Może też prosić o pismo o ustanowienie pełnomocnika w sądzie, radcy prawnego czy adwokata.

Co się zmieniło w bezpłatnej pomocy prawnej?

Nowelizacja dotycząca bezpłatnej pomocy prawnej uwzględnia wsparcie w większej liczbie spraw. Czego dotyczy proponowana pomoc? Do tej pory przede wszystkim podejmowane były rozmowy i wsparcie osób, które mają problem z miejscem zamieszkania, zadłużeniem i zabezpieczeniami społecznymi. Od niedawna możliwa jest również pomoc w mediacji i pomoc w sądzie. Wiąże się ona najczęściej ze sprawami, które obejmuje prawo rodzinne Łódź jest miastem, które ma prawie 30 punktów wsparcia, podobnie jak Kraków. Nie można więc narzekać na brak takich placówek w większych miastach.

Kto może uzyskać bezpłatną pomoc prawną?

Jeszcze do niedawna uzyskanie wsparcia adwokata czy prawnika wyznaczało kilka sztywnych zasad. Aktualnie wystarczy jedynie przedstawić złą sytuację materialną, która nie pozwala na opłacenie wizyty w kancelarii prawnej. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia prośby jest złożenie pisma, w którym należy przedstawić swoją osobistą sytuację. Oprócz osób fizycznych o nieodpłatne wsparcie prawne mogą ubiegać się również przedsiębiorcy, którzy nie zatrudnili w ostatnim roku żadnego pracownika.

Nieodpłatna pomoc dla osób, które nie są w stanie opłacić samodzielnie porady prawnej to często ważny krok do zmiany ich życia. Jeśli szukasz takiego wsparcia, zgłoś się do jednego z punktów w Twoim mieście. Uzyskasz fachową pomoc prawną i nie wydasz na to nawet jednej złotówki.